Noțiuni de Bază pentru Preșcolari

Înainte de a începe clasa întăi, o parte esențială în dezvoltarea intelectuală a copilului dumneavoastră o reprezintă  dobândirea abilităților de bază și a unui fond educațional adecvat. Un rol important în acest proces o au părinții, cadrele didactice, dar și ”abilitatea academică” a fiecarui preșcolar. Aici incluzându-se personalitatea și temperamentul acestuia, mai exact, trăsăturile mintale, fizice și emoționale ale micului școlar.

În activitatea de fiecare zi a copilului jocul ocupă locul preferat. Așa cum adultul se simte împlinit prin munca sa, copilul se simte mare prin succesele sale ludice. Folosit cu măiestrie, jocul crează un cadru organizatoric, care favorizează dezvoltarea interesului micilor elevi, a spiritului de investigare și formarea deprinderilor de folosire spontană a cunoștințelor dobândite. Elementele de joc, încorporarte în lecție, garantează captarea atenției elevilor pe tot parcursul activității didactice și înlătură plictiseala. Iată câteva jocuri didactice folosite în procesul de formare și consolidare a noțiunilor de bază pentru preșcolari, noțiuni care-l vor ajuta pe micuțul dumneavoastră să pătrundă mult mai ușor în lumea matematiciii, a cititului și scrisului.